Karpicko - Nie zatrzymał się do kontroli, poniesie konsekwencje - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Karpicko - Nie zatrzymał się do kontroli, poniesie konsekwencje

Data publikacji 27.06.2018

Jazda z nadmierną prędkością okazała się swoistym wstępem do dalszych wydarzeń, które w ubiegły wtorek w Karpicku stały się udziałem nastoletniego motorowerzysty. Policjanci, którzy nakazali mu zatrzymanie się do kontroli drogowej zmuszeni zostali do podjęcia pościgu. Jako powód niezatrzymania się do kontroli nastolatek wskazał obawę przed mandatem.

26.06.2018r. ok.godz. 20:30  w Karpicku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kontrolujący prędkość, z jaką w tym miejscu poruszają się kierowcy zwrócili uwagę na jadącą w ich kierunku Yamahę Aerox. Kierujący motorowerem młody mężczyzna poruszał się w terenie zabudowanym z prędkością 67 km/h. Stało się to podstawę do podjęcia wobec niego interwencji. Policjant nakazał mu w związku z tym zatrzymanie się do kontroli.

Kierowca zlekceważył wydany przez policjanta sygnał i kontynuował jazdę. Mundurowi ruszyli za nim w pościg. Po kilku minutach mężczyzna nagle skręcił w kierunku lasu, gdzie po przejechaniu kilkudziesięciu metrów został zatrzymany.

Podczas legitymowania policjanci ustalili, że to niespełna 17-letni mieszkaniec Barłożni Gościeszyńskiej. Nastolatek tłumaczył, że nie zatrzymał się do kontroli, ponieważ obawiał się ukarania mandatem za zbyt szybką jazdę.

Nieodpowiedzialne zachowanie młodego mężczyzny zaowocowało zatrzymaniem mu prawa jazdy kategorii AM, a materiały wszczętego w tej sprawie postępowania niebawem trafią do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Wolsztynie

Warto w tym miejscu przypomnieć również o obowiązujących od  1 czerwca 2017 roku przepisach ruchu drogowego, które zakładają surowe kary dla piratów drogowych. Zgodnie z nimi niezatrzymanie się do kontroli drogowej na żądanie policji jest przestępstwem (art. 178b kodeksu karnego).

Policjanci apelują o rozwagę do wszystkich kierowców, szczególnie  tych z najmniejszym doświadczeniem. Okres letni sprzyja wyjazdom na drogi motocykli, motorowerów i czterokołowców, którymi poruszać się mogą (po uzyskaniu odpowiednich uprawnień) nastolatkowie. W tej sytuacji ważne jest, by każdy z nich świadomy był konsekwencji, których z łatwością można uniknąć stosując się do przepisów ruchu drogowego.