Oszustwa internetowe, realne straty - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Oszustwa internetowe, realne straty

Data publikacji 16.05.2018

O tym, że zakupy robione on-line mogą przynieść niemiłe rozczarowanie przekonało się w ostatnich dniach dwoje internautów, którzy złożyli stosowne zawiadomienia w wolsztyńskiej prokuraturze oraz jednostce policji. W pierwszym przypadku nieuczciwy sprzedawca naraził na kilkusetzłotowe straty mieszkańca Wolsztyna, w drugim ofiarą oszusta padła mieszkanka powiatu grodziskiego, która w efekcie działania sprawcy straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Obie sprawy badają wolsztyńscy policjanci.

11.05.2018 r. zawiadomienie dotyczące nieuczciwego kontrahenta złożył mieszkaniec Wolsztyna, który w październiku ubiegłego roku wpłacił pieniądze na zakup porcelanowych filiżanek znanej światowej marki. Pomimo upływu czasu wolsztynianin nie otrzymał zamówionego towaru, a jak się finalnie okazało również wpłaconej kwoty. W ten sposób stracił 776 złotych.

Trzy dni później – 14 maja – wolsztyńscy policjanci otrzymali informację o niewywiązaniu się z umowy przez kontrahenta, który zaoferował do sprzedaży ciągnik rolniczy Zetor. Pokrzywdzona, którą okazała się mieszkanka powiatu grodziskiego poinformowała policjantów, że zgodnie z umową w kwietniu wpłaciła na konto sprzedającego 20.000 złotych. Suma ta miała pokryć koszt zakupu pojazdu oraz jego transportu z Malagi w Hiszpanii. Niestety pomimo wpłaty ciągnik nie trafił do polskiego gospodarstwa. Równie nieskuteczne okazało się żądanie zwrotu pieniędzy, ponieważ kontakt z przedstawicielem polsko-hiszpańskiej firmy nagle się urwał. W tych okolicznościach kobieta złożyła zawiadomienie o przestępstwie.

W obu sprawach wszczęte zostały czynności, które prowadzą policjanci KPP w Wolsztynie. Oszustom grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują o zachowanie daleko idącej ostrożności do osób, które nabywają za pośrednictwem Internetu różnego rodzaju dobra. Jest to szczególnie istotne w przypadku wartościowych zakupów, oraz tam gdzie sprzedający uzależniają przeprowadzenie transakcji od wpłacenia – nierzadko wysokiej - zaliczki. W takich sytuacjach ostrożność, nawet gdy wydaje się przesadna  może uchronić nas przed poważnymi stratami.