Sezon rowerowy. Ważne - przeczytaj! - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Sezon rowerowy. Ważne - przeczytaj!

Data publikacji 18.04.2018

Wiosenna aura sprawia, że na drogach i ścieżkach rowerowych z dnia na dzień pojawia się coraz więcej rowerzystów. Przy tej okazji warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dotyczących tej grupy użytkowników ruchu oraz co równie ważne o ich właściwym zabezpieczeniu - na przykład w czasie robienia zakupów - tak by udaremnić jego ewentualną kradzież.

Wiosna i towarzysząca jej nadejściu słoneczna pogoda już od pewnego czasu powoduje, że na naszych drogach pojawili się cykliści. Wolsztyńscy policjanci dbając o bezpieczeństwo tej grupy uczestników ruchu kołowego zwracają baczną uwagę na ich zachowanie na drodze. Jak się okazuje najczęściej obserwowanymi wykroczeniami, jakie popełniają rowerzyści są jazda po chodniku oraz przejeżdżanie po przejściu dla pieszych.

Policjanci przypominają, że korzystanie z chodnika przez kierującego rowerem jest dozwolone w ściśle określonych warunkach:

  • gdy  opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). W takich jednak przypadkach kierujący rowerem jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
  • spełnione są jednoczesnie trzy warunki:
    • szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m
    • ruch pojazdów na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h,
    • brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego

Jazda po przejściu dla pieszych w każdych okolicznościach jest zabroniona i jako wykroczenie sankcjonowana jest mandatem karnym w wysokości 100 złotych.

Zwiększająca się liczba rowerów na ulicach, to także potencjalnie większa możliwość ich kradzieży. Każdorazowo, gdy pozostawiamy swój jednoślad bez nadzoru (na przykład przed sklepem idąc na zakupy) bezwzględnie powinniśmy zabezpieczyć go przed kradzieżą. Najbardziej popularnym zabezpieczeniem jest stalowa linka z zamkiem na klucz lub szyfr. Kupując konkretny model takiej linki powinniśmy zwrócić uwagę, czy posiada ona certyfikat lub atest producenta gwarantujący jego jakość. Dostępne na rynku zabezpieczenia, których cena jest zastanawiająco niska nie dają praktycznie żadnej gwarancji ochrony przed kradzieżą.

Ważne również, by wybierając miejsce pozostawienia swego roweru w miarę możliwości wybierać te, w których możliwe będzie przymocowanie roweru za jego ramę nie zaś za koło. Taki sposób zabezpieczenia powoduje, że potencjalny złodziej rezygnuje z kradzieży, szukając gorzej zabezpieczonego roweru.