Powiat - Podsumowanie okresu świąteczno-noworocznego - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Powiat - Podsumowanie okresu świąteczno-noworocznego

Data publikacji 02.01.2018

Okres świąteczno-noworoczny na terenie powiatu wolsztyńskiego minął dość spokojnie. Pomiędzy 24 grudnia i 1 stycznia odnotowano między innymi osiem kolizji, dwa oszustwa internetowe, trzy uszkodzenia mienia i jedno włamanie. Bezpiecznie było też na naszych drogach, na których nie doszło do żadnego wypadku i ujawniono jednego nietrzeźwego rowerzystę i jednego kierowcę samochodu.

Czas świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra na terenie powiatu wolsztyńskiego minął pod znakiem wzmożonych działań Policji oraz relatywnie małej liczby zdarzeń wpływających na ocenę stanu poczucia bezpieczeństwa. Przez 9 kolejnych dni policjanci dbający o bezpieczeństwo ruchu drogowego, odnotowali osiem (w tym dwie poza drogą publiczną) kolizji, których uczestnicy doznali niegroźnych obrażeń ciała. Najczęstszą przyczyną zdarzeń było niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, co skutkowało najechaniem na jego tył. W kilku przypadkach kierujący przeceniając swoje umiejętności doprowadzali do utraty panowania nad pojazdem i kończyli jazdę poza drogą uderzając w znak drogowy, drzewo lub wjeżdżając do rowu. Żaden z kierujących nie był pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków. W trakcie dwóch kontroli drogowych policjanci WRD zatrzymali rowerzystę i kierującego Citroenem Berlingo znajdujących się w stanie nietrzeźwości. Cyklistę ukarano mandatem, natomiast sprawą kierowcy samochodu niebawem zajmie się sąd.

Policjanci Wydziału Prewencji dbający o ład i porządek publiczny pełnili w tym czasie służby w patrolach pieszych i zmotoryzowanych. Ich zadaniem było jak zawsze przeciwdziałania naruszeniom prawa i reakcja na zaistniałe incydenty. Mundurowi wspólnie ze strażakami interweniowali między innymi w sprawie zgłoszenia dotyczącego psa zamkniętego na balkonie jednego z mieszkań na ulicy Źródlanej. Podczas interwencji potwierdzono, że zwierzę przebywa na balkonie, jednak jak się okazało pies pod nieobecność domowników miał dostęp do mieszkania oraz wody i karmy.

Policjanci Wydziału Kryminalnego podejmowali czynności w związku ze zgłoszeniem włamania do domu we Wroniawach, do którego doszło 29 grudnia. Jak ustalono nieznany sprawca dostał się do wnętrza wyważając okno. Okres świąteczno-noworoczny był również czasem zgłaszanych oszustw internetowych.  Policjanci wszczęli dwa postępowania w sprawie  tego typu przestępstw. W pierwszym przypadku pokrzywdzony stracił 1200 złotych, które jako zaliczkę wpłacił na Samsunga Galaxy s7, w drugim łupem nieuczciwego kontrahenta padło 1000 złotych wpłacone na poczet zakupu ciągnika rolniczego Ursus.

Policjanci podejmowali też czynności w sprawach dotyczących kilku przypadków działania wandali. Wśród nich byli autorzy pseudo-graffiti, którzy pomalowali farbami w sprayu szynobus stojący na torowisku przy dworcu PKP w Wolsztynie. W podobny sposób uszkodzono jedną ze ścian budynku w Parku Miejskim. Innym przejawem działania sprawców zniszczenia mienia było uszkodzenie kilku samochodów w Chobienicach i Wolsztynie.

Policjancie nie byli natomiast informowani o groźniejszych zdarzeniach spowodowanych przez niewłaściwe obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi. Informacje przekazywane dyżurnemu wolsztyńskiej jednostki policji dotyczyły głównie niedogodności wynikających z faktu powstającego w ten sposób hałasu. Szczęśliwie obyło się bez poważniejszych następstw korzystania z różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych.