Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia 2017 - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia 2017

Data publikacji 22.12.2017

Wolsztyńscy policjanci w związku ze zbliżającym się okresem świąteczno-noworocznym realizować będą działania „Bezpieczne Święta Bożego Narodzenie 2017”. Główna uwaga mundurowych skupiona w tych dniach będzie na bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz przeciwdziałaniu zakłóceniom porządku publicznego przez nieletnich. Aby dla wszystkich święta mogły kojarzyć się wyłącznie z ciepłą, rodzinną atmosferą warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa o co jak zawsze apelują policjanci …

Okres świąteczno-noworoczny to czas rodzinnych spotkań i wspólnego świętowania, ale także czas, w którym odnotowuje się wysoką liczbę nietrzeźwych kierowców, zdarzeń drogowych  oraz różnego rodzaju naruszeń ładu i porządku publicznego. Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia policjanci pełniący służbę na terenie całego kraju podejmują szereg działań profilaktycznych oraz tych, które są reakcją na zaistniałe naruszenia prawa.

Zgromadzone dane potwierdzają, że głównymi przyczynami wypadków drogowych jest zawinienie kierujących pojazdami: nadmierna prędkość, w tym niedostosowanie do istniejących warunków atmosferycznych i warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie. Drugim powodem powstawania wypadków drogowych jest niewłaściwe zachowanie niechronionych użytkowników ruchu drogowego, polegające przede wszystkim na nagłym wtargnięciu na jezdnię, nagminne przekraczanie jezdniw miejscach niedozwolonych, nieużywanie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, jazda rowerem lub motorowerem bez wymaganego oświetlenia.

Dziś, policjanci zajmujący się prewencją kryminalną zamiescili w kilku punktach miasta apele do mieszkańców dotyczące m.in. właściwego zabezpieczenia domu na czas świątecznego wyjazdu. Apel graficznie odbiega od "zwykłego" ogłoszenia, co w dużej mierze przekłada się na zainteresowanie przechodniów jego treścią.

Poniżej przedstwiamy klika istotnych sugestii dotyczących bezpieczeństwa pieszych i kierujących pojazdami.

1. Przed wyjazdem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu – nawet z pozoru drobna usterka może spowodować, że podróż okaże się trudniejsza niż zakładałeś. Za kierownicę siadaj wypoczęty, a prędkość jazdy dostosujmy do panujących warunków na drodze.

2. Zadbaj o dobrą widoczność zza kierownicy. Dokładnie oczyść wszystkie szyby z wszelkich zanieczyszczeń. Pełne pole widzenia, to jeden z podstawowych warunków bezpiecznej jazdy.

3. Pamiętaj, nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu! 

4. Jako pieszy daj szansę zmotoryzowanym na właściwą reakcję. Wchodząc na przejście dla pieszych pomyśl o drodze hamowania, która w trudnych warunkach atmosferycznych znacznie sie wydłuża.